Generální partner
Hanácká kyselka
 
Kontakt

Ing. Josef Doležel
Tel.: 723 337 933
balonynadhradem@seznam.cz
 
 
 
TOPlist
 
 
Login
 
 
 
 
 

Startovací plochy

Pro starty jsou určeny 2 startovaci plochy. Za ideálních podmínek, se bude využívat plocha u hradního parkoviště. Při silnějším větru  by se využila plocha u Panských rybníků. Ale věřte, že krásný výhled na tuto poutavou podívanou bude i při této náhradní variantě od hradního parkoviště. Prosíme návštěvníky, aby při případných přesunech doprovodné kolony balonářu jim umožnily hladký průjezd tím, že nebudou parkovat po obou stranách spojovací komunikace. Děkujeme


startovaci plocha.png
Podmínky pro lety balónů


Let balonem je velmi závislý na počasí a má mnoho různých omezení. Létá se ráno nebo večer - je to proto, že jak sluníčko stoupne výš a prohřeje zemský povrch, vznikne termika (co využívají větroně ke stoupání). Ta je pro nás zprvu nepříjemná, pak i nebezpečná. Takže musíme přistát dříve, než ráno začne. Naopak večer můžeme letět poté, co přestanou poryvy větru, které tato termika způsobuje.Asi každému je jasné, že letu balonem nepřeje silný vítr, bouřky, déšť , ale hůř už se chápe, že problémem může být za určitých okolností i vítr příliš slabý či správně silný ale v nevhodném směru. Vysvětleme si proto, jaká různá omezení pro let balonem platí a proč.

  • Základním a nepřekročitelným omezením jsou technické limity vlastního balonu, jež je dáno hodnotami uvedenými výrobcem v letové příručce. V případě balonu firmy Kubíček je omezení stanoveno na max. rychlost větru 7,5 m/s, zákaz vzletu v termice, bouřkovém počasí, stejně jako zákaz letu v blízkosti oblaku typu Cumulonimbus.
  • Druhým omezením je bezpečnost posádky na palubě, kterou je třeba zajistit. Fakt, že balon technicky vydrží start v sedmimetrovém větru ještě neznamená, že je to příliš dobrý nápad pro start s pasažéry. Většinou se v tomto směru za rozumné maximum považuje spíše 4-5 m/s.Stejně tak je třeba zohlednit, pokud vítr fouká naopak velmi slabě, a je pravděpodobné, že by nestačil na přelet přes rozsáhlé souvislé lesy, kde ani sebelepší pilot nedokáže garantovat bezpečné přistání.
Vězte, že let rušíme bezvýhradně vždy pouze počasí a výše uvedeným rizikům. Nikdy to není výmluva, protože pilot je "společensky unaven" či tak něco. Používáme poměrně propracované předpovědi vč. speciálních leteckých a matematických modelů, a jejich výstupy jsou podrobnější (a zhusta i poněkud odlišné) od stručných předpovědí, co uslyšíte večer ve zprávách. Na akci je rovněž přítomen i zkušený profesionální meteorolog, který podá své doporučení k případnému letu.

V každém případě platí, že pro zrušení již naplánovaného letu bychom měli mít dobrý důvod a Vy, příznivci balónového létání, máte právo jej znát.